Blog
”Pronet Color – fundator pokryw malarskich” Uczestniczyliśmy w tym projekcie!
Historyczna, pierwsza jednostka zbudowana w Gdyni uratowana!
„SAMARYTANKA” – szkic historyczny
Przemysłowe zastosowanie kabin lakierniczych
Pokrywanie obiektów lakierem musi odbywać się w specjalnie wydzielonym i odpowiednio zabezpieczonym pomieszczeniu. Tylko wtedy, przy spełnieniu wszelkich obowiązujących norm, czynność ta będzie wystarczająco bezpieczna dla wykonujących ją pracowników – powstające w jej czasie opary mogą stanowić dla nich duże zagrożenie.
Lakierowanie dużych elementów. Największe problemy i wyzwania
Uszlachetnianie i równocześnie zabezpieczanie materiału poprzez pokrycie go lakierem jest niezwykle popularną techniką. Stosuje się ją powszechnie w przypadku karoserii pojazdów i produktów papierniczych, ale również w przypadku mebli oraz różnego rodzaju ozdób – przede wszystkim dotyczy to przedmiotów wykonanych z drewna, ale coraz popularniejsze jest również lakierowanie tworzyw sztucznych. Ze względu na właściwości lakieru, a przede wszystkim jego stosunkowo słabe krycie oraz przyczepność, lakierowanie nie należy do łatwych czynności. Poziom trudności wzrasta, gdy pomalowany ma zostać element wyjątkowo duży lub cechujący się bardzo nietypowym kształtem.
Aplikacje lakierów na tworzywach sztucznych
Tworzywa sztuczne, dzięki swojej lekkości, wytrzymałości oraz stosunkowo niewielkim kosztom stają się coraz popularniejszymi materiałami, wykorzystywanymi w motoryzacji oraz przemyśle. W wielu przypadkach elementom stworzonym przy ich pomocy trzeba nadać odpowiedni kolor. Lakierowanie tworzyw sztucznych potrafi okazać się jednak problematyczne, przede wszystkim dlatego, że funkcjonujących na rynku materiałów tego typu jest bardzo wiele. Wszystkie charakteryzują się nieco innymi właściwościami i aby efekt był zadowalający, podczas aplikacji na nich lakieru trzeba trzymać się innych, niezwykle ważnych zasad.
Ekologia w lakiernictwie
Wraz z rozwojem przemysłu i generowaniem przez niego odpadów zrodziła się potrzeba, aby wszelkie niebezpieczne odpady powstające podczas produkcji były odpowiednio zabezpieczane. Zaś jedną z gałęzi rozwoju technologii jest ograniczenie i jak najmniejsze generowanie tychże. Rzeczami, które najbardziej należy ograniczyć w zakładach lakierniczych jest generowanie przez nie: lotnych związków organicznych (LZO, ang. volatile organic compounds VOC), odpadów przemysłowych.
Kierunkowe badania powłok lakierniczych w przemyśle
Głównym celem funkcjonowania laboratorium badań powłok lakierniczych jest zapewnienie jak najlepszej jakości oferowanych produktów. Ponadto spełnianie indywidualnych wymagań każdego klienta oraz nadążanie za stale rozwijającym się rynkiem technologii lakierniczych.
Palini Vernici s.r.l. – 80 lat profesjonalizmu i tradycji
Firma Pronet Color Sp. z o. o. jest oficjalnym dystrybutorem i przedstawicielem produktów Palinal w Polsce od 20 lat.
Metody zabezpieczeń antykorozyjnych
Stal w wyniku długotrwałego kontaktu z wilgotnym powietrzem lub wodą zawierającą elektrolity zaczyna rdzewieć. Proces korozji elektrochemicznej powoduje rozpuszczanie metalu poprzez utlenianie. Korodująca stal traci parametry techniczne, kruszeje i ulega degradacji. Ten proces nie tylko powoduje utratę wartości metalu, ale również stanowi zagrożenie dla otoczenia, na przykład w przypadku konstrukcji stalowych lub narzędzi. Warto zabezpieczyć metalową powierzchnię, zanim trzeba będzie płacić za jej wymianę.
Bezpieczeństwo pracy w kabinach lakierniczych
Praca w kabinie lakierniczej jest przeznaczona dla profesjonalnych lakierników, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni w zakresie obsługi takiego urządzenia z zachowaniem zasad BHP. Zanim lakiernicy przystąpią do jakichkolwiek prac na lakierni ich obowiązkiem jest zapoznanie się z kartami charakterystyki produktów jakich będą używać podczas lakierowania. Niezbędne jest także używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z ich przeznaczeniem. Jakie warunki związane z BHP musi spełnić dobrze przystosowana kabina lakiernicza i o czym należy pamiętać, wykonując pracę wewnątrz tego urządzenia?
Jakie standardy muszą spełniać lakiery samochodowe?
Rosnące oczekiwania klientów i zmieniające się trendy powodują, że od lakieru samochodowego wymaga się coraz więcej. Lakier musi spełniać nie tylko walory estetyczne ale także stanowić skuteczną ochronę przed zarysowaniem, wpływem czynników środowiska, być trwały jeżeli chodzi o kolor o połysk lub mat. Przy wyborze lakieru samochodowego warto wziąć te wymagania pod uwagę. Dobrze dopasowany lakier gwarantuje nie tylko nieskazitelny wygląd pojazdu, lecz praktyczność i długotrwałość w późniejszej eksploatacji.